Nem is olyan régen kifaggattalak titeket a kedvenc könyveitekről a Facebook oldalamon, ekkor jutott eszembe, hogy összeállítok egy kis olvasmánylistát, amely a Maradj velem-hez hasonló témájú, esetleg hangulatú könyveket tartalmaz. A bejegyzésnek kettős célja van: hogyha szerettétek a könyvemet, akkor innen tovább szemezgethettek hasonló könyvek után; de hogyha még nem olvastátok, akkor talán részletesebb képet kaptok a Maradj velem hangulatáról. Természetesen csak az általam ismert könyvekből tudtam válogatni, így várom tőletek is az ajánlatokat! 🙂
Pat Conroy: Hullámok hercege (Prince of Tides)
Pat Conroy könyvére egy évvel ezelőtt hívták el a figyelmemet, amikor egy írókurzuson prezentáltam a Maradj velem elejét. Olvasás közben hihetetlen hatást gyakorolt rám a három testvér borzalmas gyerekkoráról és felnőttkori problémáiról szóló történet. Több pontban hasonlít a Maradj velem-re, itt is testvéreknek kell összefogniuk, vissza kell emlékezniük, hogy tovább tudják élni az életüket. Pat Conroynak elképesztő stílusa van, nagyszerűen átadja déli amerikai vidék hangulatát.
Rebecca Donovan: Elakadó lélegzet (Reason to Breath)
Kijelenthetjük, hogy az Elakadó lélegzet miatt olvashatjátok most a Dream válogatásban a Maradj velem-et. Egyszer majd elmesélem nektek ezt a véletlenekkel tűzdelt történetet, de most inkább ajánlom Rebecca Donovan sorozatát, amelyben szintén központi szerepet kap a gyermekbántalmazás. Úgy gondolom, az Elakadó lélegzet rajongói kedvelnék az én könyvemet is (legalábbis reménykedem 🙂 ).
Emily Murdoch: Ha megtalálsz (If You Find Me)
Egyik előolvasó barátnőm ajánlotta a figyelmembe Emily Murdoch könyvét, ami szintén kemény, erős olvasmány. A drogok, a gyerekbántalmazás, a beilleszkedés nehézségei mind-mind megjelennek benne. Itt is egy testvérpárt, két lányt követhetünk nyomon, akik a civilizációtól távol élnek, hiszen drogfüggő anyjuk az erdő mélyére rejtette őket. A könyvben azonban az anya eltűnik, így a lányoknak egyedül kell megküzdeniük a nehézségekkel.
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál
Nagyon kedvelem Burroughs életrajzi írásait. Ebben a könyvben az apjával való kapcsolatát boncolgatja hihetetlenül életszerűen. A könyv hangulata a mai napig bennem él, igazán nyomasztó egy gyerek szemén keresztül megtapasztalni a világot, aki csak az apai szeretetre vágyik.
Tabitha King: Reuben könyve (Reuben’s Book)
Stephen King feleségének a könyve bennem mély nyomokat hagyott annak ellenére, hogy elég rossz értékeléseket kapott. A könyv főszereplőjének, Reubennek szembe kell néznie rettenetes apjával, aki megkeseríti az életét. Rám mindenképpen nagy hatással volt az a komor hangulat, ami áthatotta az egész olvasmányt.
Jeannette Walls: Az üvegpalota (The Glass Castle)
Jeannette Walls életrajzi regénye hihetetlen részletességgel írja le a gyerekkorát. A Walls család teljesen nomád életet él az Egyesült Államok sivatagában. Itt nincs szó bántalmazásról, bár itt is megjelenik az alkoholizmus, a szülői felelősség kérdése. Mindenkinek ajánlom Walls könyveit, az Ezüst Csillag is felkerülhetne a listára, de minden írótól csak egy könyvet választottam.
Dave Pelzer: A névtelen fiú (The Boy Called “It”)
Ezt a könyvet ténylegesen a Maradj velem írása közben olvastam. Szerettem volna egy olyan memoárt olvasni, amit egy súlyosan bántalmazott gyerek írt felnőttként. Bevallom, hogy A névtelen fiú-t majdnem a sarokba dobtam a dühtől, pedig nagyon sok gyerekbántalmazással kapcsolatos könyvet, filmet láttam. Bevallom, nem hittem volna, hogy a való élet durvább történetet produkál, mint sok író fantáziája. Erős idegzetűeknek ajánlom a könyvet.
Gillian Flynn: Éles tárgyak (Sharp Objects)
Gillian Flynn könyveit nagyon kedvelem, ami vérbeli thriller. Itt a gyerekgyilkosságok kerülnek a középpontban. Camille-nek borzalmas szülővárosába kell hazatérnie, hogy tudósítson a borzalmakról. A könyvben felbukkanó pszichés gondok hihetetlenül jól ábrázoltak.
Jack Ketchum: A szomszéd lány (The Girl Next Door)
Jack Ketchum könyve szinte horror, amelyben két nevelt kislány hihetetlen bántalmazása áll a középpontban. A könyvben leginkább az tetszik, hogy a szomszéd kisfiú nézőpontjából vannak ábrázolva a borzalmak. Mit is tehet egy gyerek, hogyha ilyesmit lát? Ezt a könyvet is erős idegzetűeknek ajánlom, a nagy thrillerrajongó anyukám félretette, annyira nem bírta elviselni 🙂
Frank McCourt: Angyal a lépcsőn (Angela’s Ashes)
Frank McCourt életrajzi regénye teljesen lenyűgözött, ezt a Maradj velem írása közben olvastam. McCourt saját bevallási szerint borzalmas gyerekkora volt. Igazi szépirodalmi mű, nagyszerűen megírt, olvasmányos. Mindenkinek ajánlom, aki szeretne egy kicsit visszarepülni Írországba McCourt gyerekkorába.
Örülök, hogy itt van az Elakadó lélegzet, ami rám is nagyon-nagy hatást gyakorolt. Emma és köztem nagyon sok a párhuzam, talán éppen ezért is szerettem annyira ezt a könyvet, mert beszél arról, amiről én annak idején nem mertem, mert tabunak számított. Egy történetemben én is feldolgozom mind azt és igen, ez a könyv adta hozzá a bátorítást, hogy megtegyem, ha csak annyit érek el vele, hogy feldolgozom a múltat. Nehéz téma és nehezen is haladok vele.
Na és, igen… tudtam, tudtam, tudtam! Mármint, hogy van kapcsolat a te könyved és az Elakadó lélegzet között. Mármint, hogy valamilyen úttörő szerepet játszott. És kíváncsian várom a történetet, mert szeretem az ilyen véletlen sztorikat! Ezekből lesznek a nagy dolgok. 😀
Igazából rám nem írásilag hatott az Elakadó lélegzet, mivel teljesen véletlenül került a kezembe, miután már kész volt a regényem 🙂 A történet annyi, hogy egy írós blogon nyertem egy példányt a könyvből (négy évvel ezelőtt :D), így ismerkedtem meg a Dream-válogatással és a Maxim kiadóval. A könyv témája miatt merészeltem hozzájuk küldeni a regényemet 🙂 Mintha elém rakta volna az élet Rebecca Donovan könyvét 🙂